• Rychlé a anonymní doručení • Vrácení zdarma • Doručujeme i na Slovensko •

LGBT, nebo LGBT+, nebo něco úplně jiného?

Když se v Poslanecké sněmovně projednával zákon o manželství pro všechny, některá média o něm mluvila jako o „manželství gayů a leseb“, proti čemuž se ohradilo několik lidí z bisexuální komunity, jelikož se bisexuálové vstupem do manželství homosexuály (ale ani heterosexuály) nestanou. Místo toho radili používat termín „manželství pro všechny“, aby nedocházelo k výmazu bisexuálů a aby se pod něj vešli lidé všech genderů, pohlaví i sexuálních orientací.

lgbt_lgbtq_článek 

Existuje ale nějaké slovíčko, kterým můžeme označit všechny osoby, které nejsou cisgender (tedy takové, které by se ztotožňovaly s genderem, do kterého je po narození zaškatulkovalo okolí), endosex (lidé, kteří nejsou intersex) nebo heterosexuální?

 

V odborné i neodborné literatuře najdeme různé termíny, které tento požadavek více či méně splňují. Jedním z nich je slovo queer, které pochází z angličtiny a znamená také „zvláštní“ nebo „jiný“. V minulosti to také byla v angličtině nadávka. To je také důvod, proč někteří lidé, především ze starší generace v anglickojazyčném světě, nechtějí toto slovo používat.

 

Dalším termínem, s kterým se můžeme setkat, je zkratka LGBT. Ta pochází ze slov lesba, gay, bisexuál a transgender. I když se používá velmi často, zahrnuje pouze homosexuální, bisexuální a transgender osoby, takže v ní chybí zmínka například o asexuálních nebo intersex lidech.

 

Tato zkratka se postupně začala rozšiřovat, a tak dnes najdeme její varianty, které zahrnují i další identity: LGBTI, LGBTQ, LGBTQI, LGBT+ a podobně.

 

Jenže takové zkratky už přestávají být krátké, a tak začali někteří lidé začali hledat další termín, který by byl krátký, snadno zapamatovatelný a výstižný. V roce 2006 přišla britská malířka Sadie Lee se zkratkou QUILTBAG („quiltbag“ znamená v angličtině „prošívaná deka“). Ta zahrnuje osoby, které zpochybňují genderové, pohlavní a sexuální škatulky (Q, od slova „questioning“), nerozhodnuté (U, od slova „undecided“), intersex osoby, lesby, trans*, bisexuální, asexuální a aromantické lidi a gaye.

 

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že tato zkratka pokrývá všechny identity, není v ní ani zmínka o polyamorických osobách ani o lidech s parafiliemi (kam patří například pedofilové, zoofilové a podobně). To nevyhnutelně vede k otázce: Kdo všechno tam patří? Kdo má právo pro sebe používat duhovou vlajku?

 

Jak je vidět, celý tento problém je složitý a netýká se jen samotného názvu, nýbrž i toho, kdo všechno do této komunity spadá.Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení